en

Uyum

“5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun’un 15. maddesinde; “Yükümlüler, nezdinde veya aracılığıyla yapılacak kimlik tespitini gerektiren işlemlerde, kendi adına ve fakat başkası hesabına hareket eden kimse, bu işlemleri yapmadan önce kimin hesabına hareket ettiğini yükümlülere yazılı olarak bildirmediği takdirde, altı aydan bir yıla kadar hapis veya beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır” hükmüne yer verilmiştir.

Bu kapsamda, Yükümlü Kuruluşumuz nezdinde 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun, ilgili yönetmelik ve tebliğler çerçevesinde kimlik tespiti gerektiren işlem yaptıran gerçek ve tüzel kişilerin başkası adına hareket etmeleri halinde, kimin hesabına hareket ettiklerini işlemi yapmadan önce Kuruluşumuza yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir.

Söz konusu düzenleme çerçevesinde, herhangi bir yasal yaptırıma maruz kalınmaması için kimlik tespitini gerektiren işlemleri, kendi adınıza ve fakat başkası hesabına hareket ederek gerçekleştirecek olmanız halinde, Kuruluşumuza yazılı olarak beyan etmenizi rica ederiz. Başkası hesabına işlem yapıldığının beyan edilmediği durumlarda, işlem yapan gerçek veya tüzel kişinin Kuruluşumuzca kendi nam ve hesabına işlem yaptığı kabul edilmektedir.”

X

Bize Ulaşın

Lydians Genel Müdürlük
Finanskent Mahallesi Finans Caddesi
Sarphan Finans Merkezi Sitesi A Blok No:5a
İç Kapı No:219 Ümraniye / İSTANBUL

Tel: +90 216 886 02 50
Faks: +90 216 886 02 51

Konuma gitmek için tıklayınız.